Hamilton câștigă autoritar în Spania și se distanțează în clasamentul mondial!

Campionul mondial, Lewis Hamilton, a făcut o cursă aproape perfectă în Marele Premiu al Spaniei, conducând fiecare tur după ce a plecat din pole position, obținând a patra sa victorie din sezon și a cincea din carieră pe circuitul catalan. Pe podium au mai urcat pilotul Red Bull, Max Verstappen și colegul lui Hamilton de la Mercedes, Valtteri Bottas.

Bazele victoriei pentru Hamilton fuseseră puse după ce a pornit puternic, cu Bottas căzând de pe locul al doilea pe grilă până pe patru, recuperând ulterior doar o poziție. Verstappen a profitat și a urcat pe doi dar, în cele din urmă, nu a putut pune deloc presiune pe Hamilton, terminând la 24 de secunde în spatele acestuia. Pentru britanic a fost al 156-lea podium din carieră, depășindu-l astfel pe Michael Schumacher cu 155 și stabilind un nou record al tuturor timpurilor.

Sergio Perez a trecut linia de sosire al patrulea dar a fost retrogradat un loc din cauza unei penalizări de cinci secunde primită pentru ignorarea steagurilor albastre. Astfel pe patru a urcat colegul lui Perez de la Racing Point, Lance Stroll. Cei doi au fost urmați de Carlos Sainz, pilotul Mclaren menținându-și recordul de a termina de fiecare dată în puncte în Grand Prix-ul de casă. Sebastian Vettel a terminat pe șapte, după ce a decis din mers împreună cu inginerii Ferrari să schimbe strategia și să facă doar o oprire la boxe. Germanul a devenit astfel al doilea pilot care depășește 3000 de puncte în istoria Formulei 1. Pentru modul în care a gestionat pneurile, Vettel avea să fie votat pilotul zilei de fanii Formulei 1.

În spatele lui a încheiat Alex Albon pentru Red Bull, cursa acestuia fiind afectată de faptul că a fost nevoit să treacă la începutul cursei pe un set de cauciucuri hard. Ultimele puncte puse în joc au fost câștigate de Pierre Gasly (AlphaTauri) și de al doilea pilot Mclaren, Lando Norris.

Între timp, Charles Leclerc a fost singurul pilot nevoit să abandoneze, monopostul Ferrari al acestuia având o problemă electrică la mijlocul cursei care i-a cauzat o rasucire în virajul 15, înainte ca monegascul să retragă mașina SF1000 la boxe, în cele din urmă.