Verstappen surprinde echipa Mercedes și câștigă la Silverstone

Max Verstappen a devenit primul pilot din afara echipei Mercedes care câștigă o cursă în 2020, olandezul de la Red Bull impunându-se la Silverstone în Grand Prix-ul aniversar de 70 de ani de la debutul Formulei 1. El a fost urmat pe podium de cele două Săgeți Argintii conduse de Lewis Hamilton și Valtteri Bottas.

Verstappen a fost singurul pilot din primii zece de la start care a încercat o strategie alternativă, alegând pneurile hard. Dar după ce a plecat de pe grilă al patrulea și a urcat încă din primul viraj pe 3 după ce a trecut de mașina Racing Point a lui Nico Hulkenberg, pilotul Red Bull a gestionat perfect ritmul, punând presiune pe cei piloți Mercedes înainte de a prelua conducerea cursei printr-o depășire asupra lui Bottas în virajul Luffield. Verstappen a obținut astfel a noua victorie din carieră și prima a sa după cursa din Brazilia de anul trecut precum și primul succes al Red Bull la Silverstone din 2012.
Hamilton a avut o revenire în forță pe final, depășindu-și colegul de echipă cu două tururi rămase din cursă în dreptul Brooklands. Pentru britanic a fost al 155-lea podium din carieră, egalând recordul din toate timpurile al lui Michael Schumacher. Pentru Bottas a fost a doua oară în ultimii trei ani când nu reușește să convertească un pole position în victorie la Silverstone.
Charles Leclerc a fost un alt pilot care a reușit să gestioneze pneurile, pilotul Ferrari având o singură intrare la boxe. Monegascul a terminat al patrulea în timpul ce colegul său, Sebastian Vettel, a fost doar al 12-lea la final după ce s-a răsucit în primul viraj.
Alex Albon a încheiat pe cinci pentru Red Bull, după ce l-a depășit pe Lance Stroll (Racing Point) cu un tur înainte de finiș. În spatele lui Stroll a fost Hulkenberg care trecuse pe final pe cauciucurile soft.
Ultimii piloți care au terminat în puncte au fost Esteban Ocon pentru Renault, Lando Norris (Mclaren) și Daniil Kvyat care deși a plecat de pe o poziție mai joasă a încheiat cursa în fața colegului de la AlphaTauri, Pierre Gasly, obținând astfel al doilea sau punct din acest sezon.