Controversă în Rusia! Ordinele de echipă îi umbresc victoria lui Hamilton!

Valtteri Bottas avea amintiri foarte plăcute de la Soci, unde obținuse anul trecut prima victorie a carierei. Dar pilotului Mercedes i-a fost cerut să pună mai presus de toate interesele echipei, permițându-i coechipierului Lewis Hamilton să câștige cursa de duminică și să își mărească și mai mult avantajul în clasamentul general față de rivalul Sebastian Vettel de la Ferrari. Un rezultat care, după cum avea chiar finlandezul să recunoască, deși excelent pentru Săgețile Argintii, e foarte greu de acceptat.

Bottas, care obținuse un pole position superb în urma calificărilor de sâmbătă, era în căutarea primei curse câștigate în acest sezon când i-a fost cerut prin radio să îi cedeze locul lui Hamilton cu mai putin de jumătate din Mare Premiu parcurs, cu Mercedes propunându-și să maximizeze avantajul față de Vettel și Ferrari în lupta pentru titlurile mondiale. Nordicul s-a conformat altruist pentru un rezultat care nu doar că menține un procentaj de 100 % victorii Mercedes în Rusia dar i-a permis lui Hamilton să ducă diferență față de Vettel, care a terminat cursa doar al treilea, la 50 de puncte cu cinci curse înainte de finalul sezonului.
Hamilton, care după ce pierduse locul al doilea în urma intrării la boxe pentru schimbarea pneurilor, a fost nevoit să îl depășească pe Vettel în duel direct pe pistă pentru a obține a treia victorie personală la Soci. La final, acesta avea să îl numească pe Bottas „un gentleman adevarat”, cu șeful Mercedes, Toto Wolff lăudâdu-l şi el pe finlandez.
În spatele celor trei, Max Verstappen, care a împlinit 21 de ani în ziua cursei, a strălucit urcând de pe locul 19 de pe grilă până pe 5 în doar opt tururi. Plecând cu o strategie diferită privind cauciurile, acesta chiar avea să conducă plutonul o bună perioadă de timp.
Olandezul a încheiat cursa în cele din urmă pe locul al cincilea, în spatele celui de-al doilea pilot Ferrari, Kimi Raikkonen dar înaintea coechipierului de la Red Bull, Daniel Ricciardo. Deloc surprinzător, Verstappen a fost votat „pilotul zilei” de fanii Formulei 1.
Un alt remarcat a fost Charles Leclerc de la Sauber, viitorul pilot Ferrari din 2019 terminând înaintea lui Kevin Magnusses (Haas) în timp ce membrii echipei Force India, Esteban Ocon și Sergio Perez au evitat orice fel de problemă pentru a obține ultimele puncte puse în joc.

Statisticile care contează
•    Mercedes rămân de neînvins în Marele Premiu al Rusiei, câștigând pentru a cincea oară și obținând a treia dublă.
•    Aceasta a fost a 70-a victorie a carierei pentru Lewis Hamilton și a 49-a de când concurează pentru Mercedes. Singurul pilot din istorie care a câștigate peste 50 de Grand Prix-uri cu o singură echipă a fost Michael Schumacher cu Ferrari (72 de victorii)
•    La finalul cursei din Soci, Vettel adună 256 de puncte în clasamentul general, același număr pe care îl obținuse în tot sezonul 2010, când a câștigat primul său titlu mondial cu Red Bull.
•    Raikkonen a terminat în puncte pentru a 200-a oară în carieră, alăturându-se lui Schumacher și Fernando Alonso, care erau singurii piloți din istorie cu această performanță.
•    Deși plecat de pe 19 de pe grilă, Verstappen a fost pilotul care a condus cursa cele mai multe tururi duminică, cu Red Bull ajungând la peste 3500 de tururi conduse în istoria sa.
•    Ricciardo a terminat în top 6 la Soci pentru prima dată, aceasta fiind cursa cu cele mai slabe rezultate ale sale.
•    Cu Leclerc terminând al șaptelea, Sauber au adunat puncte în 10 curse în acest sezon, egalând cea mai bună performanță din 2013 încoace.
•    Magnussen a terminat în primii 8 pentru a treia oară în patru curse ale sale în Rusia iar cele 15 curse consecutive încheiate reprezintă cea mai bună serie actuală din Formula 1.
•    Ocon și Perez au oferit Force India un finiș cu ambele mașini în puncte pentru a treia oară în ultimele patru Mare Premii.
•    Singurele retrageri de duminică au fost ale celor doi piloți Toro Rosso, cea mai scurtă cursa a echipei de la Grand Prix-ul Spaniei din 2009, când, de asemenea, ambele monoposturi au abandonat în primul tur.

10.    Williams 7
*Echipei Force India i-au fost sterse punctele din clasamentul constructorilor. Dupa reorganizarea administrativa si dupa redenumirea in Racing Point, aceasta a plecat de la 0.
Următorul Mare Premiu va avea loc weekend-ul viitor în Japonia.