Verstappen câștigă confortabil în Abu Dhabi în ultima cursă din 2020!

O prestație dominantă în Marele Premiu din Abu Dhabi i-a adus lui Max Verstappen a doua victorie a sezonului în ultima reprezentație din acest an. Pe podium au mai urcat piloții Mercedes, Valtteri Bottas și Lewis Hamilton care nu au avut replică pentru ritmul impus de olandezul de la Red Bull pe circuitul din Yas Marina.

Cu Mercedes obținând pole position-ul și victoria în Abu Dhabi în fiecare cursă din 2014 încoace, Verstappen a inversat acest trend reușind sâmbătă cel mai bun timp în calificări înainte de a conduce în mod imperios în lumina reflectoarelor cursa de duminică. Avansul de la final față de Bottas a fost de 15 secunde cu Hamilton terminând în spatele colegului său în prima cursă de când a revenit după contractarea virusului SARS-CoV-2.
Coechipierul lui Verstappen, Alex Albon, a încercat să susțină cauza Red Bull, fiind al patrulea la final dar lipsindu-i ritmul pentru a putea pune sub presiune piloții Mercedes din fața ta.
Între timp, într-o seară excelentă pentru Mclaren, Lando Norris și Carlos Sainz au încheiat pe cinci și pe șase, obținând locul al treilea în clasamentul final al constructorilor, depășind Racing Point. Aceștia au obținut un singur punct, în mare parte din cauza abandonului lui Sergio Perez în turul zece în urma unei probleme bănuite cu transmisia. Pentru câștigătorul cursei de săptămâna trecută, a fost un final nefericit al colaborării cu Racing Point.
Aflat la ultima cursă cu Renault, Daniel Ricciardo a terminat pe șapte în fața pilotului AlphaTauri, Pierre Gasly. În spatele lor, Esteban Ocon l-a depășit în ultimul tur pe Lance Stroll, întărind locul al cincilea la constructori pentru Renault. Stroll a obținut pentru Racing Point ultimul punct pus în joc în sezonul 2020.
În ultima apariție la Ferrari, Sebastian Vettel a încheiat pe 14 în spatele colegului Charles Leclerc iar în ceea ce pare a fi ultimul său Mare Premiu în Formula 1, Kevin Magnussen a terminat pe 18 pentru Haas.
Deși Verstappen este cel a primit aplauzele pentru cea din urmă prestație din 2020, cortina este lăsată peste încă un sezon dominat de Mercedes la sfârșitul unui an afectat de pandemie și cu multe premiere. La final, Lewis Hamilton a obținut al șaptelea titlu mondial, egalând performanța lui Michael Schumacher după ce stabilise pe parcurs și un nou record al numărului de victorii, ajungând la 95 de curse câștigate.

Ce va fi în 2021?

Calendarul provizoriu cuprinde un număr record de 23 de Grand Prix-uri, cu prima cursă urmând să aibă loc în Australia pe 21 martie. Unii piloți vor schimba echipele: Sebastian Vettel părăsește Ferrari după șase sezoane și trece la Aston Martin. La Scuderie va veni Carlos Sainz iar Daniel Ricciardo îi va lua locul acestuia la Mclaren, cu echipa britanică urmând să reia parteneriatul cu Mercedes pentru furnizarea de motoare. La Renault va reveni în Formula 1 dublul campion mondial, Fernando Alonso. Numele Schumacher va fi din nou prezent în Marele Circ, Mick urmând să concureze cu echipa Haas după ce a câștigat în acest an campionatul în F2. Singurele întrebări rămase sunt legate de oficializarea noului contract al lui Lewis Hamilton cu Mercedes și decizia finală a Red Bull cu privire la colegul lui Max Verstappen: îi va mai fi oferită o șansa lui Alex Albon sau se va renunța la acesta pentru a se face loc lui Sergio Perez sau Nico Hulkenberg?