Piloții de la Mercedes obțin în China o nouă dublă în cursa 1000 din istoria Formulei 1!

Cu Marele Circ sărbătorind duminică în Shanghai al 1000-lea Grand Prix de la începuturile competiției, Lewis Hamilton și coechipierul Valtteri Bottas au adus Mercedes a treia dublă din tot atâtea curse în startul sezonului 2019. Într-o zi în care Ferrari nu au avut niciun răspuns pe măsură pentru Săgețile Argintii, Sebastian Vettel a completat podiumul pe al treilea loc.

Victoria lui Hamilton din Shanghai înseamnă că acesta se alătură Hungaroring-ului și Circuitului Gilles Villeneuve din Canada pe lista Marelor Premii unde britanicul a obținut câte șase victorii din totalul celor 75 de până acum din carieră.

Lewis Hamilton - Shanghai

În spatelor piloților constructorului german, poziția pe podium a lui Vettel a fost practic asigurată când prin ordinele de echipă din cadrul Ferrari i-a fost solicitat lui Leclerc să își lase colegul să îl depășească. Cursa avea să se încheie și mai frustrant pentru monegasc după ce a pierdut și locul al patrulea în fața pilotului Red Bull, Max Verstappen.
Pe șase a încheiat coechipierul lui Verstappen, Pierre Gasly, care folosind un set nou de pneuri soft în ultimele două tururi a reușit să obțină punctul bonus pentru cel mai rapid timp.
Daniel Ricciardo a terminat pentru prima oară o cursă pentru noua echipă Renault și a făcut-o pe un excelent loc 7, în fața lui Sergio Perez (Racing Point) care a avut un start fulgerător, după ce a plecat de pe grilă de pe 12.
O nouă performanță solidă realizată de veteranul Kimi Raikkonen la volanul mașinii Alfa Romeo l-a ajutat să termine al nouălea. Ultimul punct pus în joc a fost câștigat de pilotul Toro Rosso, Alexander Albon care a rezistat atacurilor de pe final ale lui Romain Grosjean de la Haas. Thailandezul, nevoit să plece în cursă de pe linia boxelor, a folosit o strategie alternativă cu o singură trecere pe la boxe iar eforturile sale i-au făcut pe fanii Formulei 1 să îl voteze și “Pilotul zilei”.