Hamilton profită de problemele de fiabilitate avute de Leclerc și câștigă în Bahrain

Charles Leclerc părea să fie pe punctul să transforme întâiul său pole position în prima victorie în Formula 1 sub lumina reflectoarelor din Bahrain. Dar cu 10 tururi înainte de finalul totalului celor 57, o problemă avută la componenta MGU-H a motorului său l-a încetinit semnificativ, fiind nevoit să cedeze șefia cursei pilotului Mercedes, Lewis Hamilton.

Mai mult, constructorul german avea să obțină a doua dublă din startul noului sezon, cu Valtteri Bottas depășindu-l la rândul său pe pilotul Ferrari. Leclerc a reușit să obțină primul podium în Marele Circ, totuși, după ce mașina de siguranță, intrată pe pistă în ultimele tururi urmare a abandonului celor două mașini Renault în același tur, l-a protejat pe monegasc să fie întrecut și de pilotul Red Bull, Max Verstappen.
Cursa s-a transformat într-un coșmar pentru Ferrari după ce Sebastian Vettel, care părea să fie favorit să termine pe podium, s-a răsucit după ce a fost depășit de Hamilton și și-a pierdut aripa față a monopostului său. Coborât pe locul nouă după schimbul urgent de la boxe, germanul a reușit să urce, în cele din urmă, până pe cinci la final.
Aflat la a doar a doua cursă din carieră, Lando Norris a terminat pe 6 pentru Mclaren profitând de abandonul lui Nico Hulkenberg de la Renault. Kimi Raikkonen a încheiat pe 7 pentru Alfa Romeo în fața celuilalt pilot Red Bull, Pierre Gasly.
Ultimele puncte puse în joc au fost obținute de Alexander Albon (Toro Rosso), aflat la rândul lui la prima performanța de acest fel în Formula 1 și de Sergio Perez pentru Racing Point.
Punctul bonus pentru cel mai rapid tur a fost câştigat de Charles Leclerc.