High Lewi5!

Max Verstappen a obținut victoria de etapă în Mexic, olandezul conducând exemplar și dublându-și succesul din 2017 de pe Autodromo Hemanos Rodriguez. Dar în timp ce acesta obținea a cincea victorie din carieră, britanicul Lewis Hamilton, cu o clasare pe locul 4 duminică se încorona campion pentru a cincea oară, cu două etape înainte de finalul sezonului, devenind al treilea pilot din istorie, după Juan Manuel Fangio și Michael Schumacher care reușește această performanță.

Victoria lui Verstappen a fost fără îndoială cea mai elegantă a sa de până acum. El a fost incisiv la start, depășindu-și coechipierul Daniel Ricciardo care pleca din pole position și conducând apoi autoritar aproape toată cursa.

Sebastian Vettel știa că șansele lui de a rămâne în lupta pentru titlul mondial erau minime. Dar eforturile sale care merită apreciate, incluzând o depășire asupra lui Hamilton în turul 39 și care l-au adus până pe locul al doilea pe podium nu au fost suficiente pentru a-I strica sărbătoarea lui Hamilton.

Germanul a “moştenit” locul 2 după ce Ricciardo a fost nevoit să abandoneze pentru a opta oară în acest sezon, cu motorul cedându-i în turul 62 dintr-un total de 71. A părut ca un cuțit răsucit în rană pentru australian care era pe punctul de a obține prima clasare a sa în top 3 în Mexic.

Vettel a fost însoțit pe podium de coechipierul Kimi Raikkonen, finlandezul având parte de un Grand Prix relativ liniștit. Acest lucru a făcut ca piloții Mercedes să termine pe 4 și 5, cu Hamilton în fața lui Bottas, britanicul, care era nemulțumit de performanțele pneurilor, reducând ritmul și propunându-și doar să încheie cursă și să își asigure titlul mondial.

În ceea ce privește restul plutonului, o cursă solidă l-a ajutat pe Nico Hulkenbeg să termine al șaselea, o veste foarte bună pentru Renault în condițiile în care Haas nu au punctat deloc iar Charles Leclerc a încheiat pe 7 pentru Sauber. Stoffel Vandoorne (Mclaren) și-a egalat cea mai bună performanță a sezonului cu locul 8 iar ultimele puncte puse în joc au fost obținute de Marcus Ericsson (Sauber) și Pierre Gasly (Toro Rosso).

Statisticile care contează
•    Pentru a treia dintre cele cinci curse care îi asigură titlul mondial, Hamilton nu încheie pe podium (după 2008 și 2017). De asemenea, e primul Mare Premiu din ultimele 10 în care britanicul nu termină în top 3
•    Acesta e primul Grand Prix pe care Max Verstappen îl câștigă pentru a doua oară în carieră
•    Olandezul stabilește de asemenea un record: a ajuns la cele mai multe victorii în carieră (5) fără a fi plecat vreodată din pole position. Înainte de acest weekend, el era la egalitate cu Bruce Mclaren și Eddie Irvine
•    Locul doi al lui Sebastian Vettel e cel mai bun rezultat al sau după Marele Premiu al Belgiei din august.
•    Valtteri Bottas mai are două curse pentru a evita sa devină primul pilot Mercedes care nu câștigă o cursă într-un sezon în noua era hibridă V6 turbo.
•    Nico Hulkenberg a terminat al șaselea pentru al doilea Grand Prix la rând și are un avantaj de 12 puncte în lupta din restul plutonului. Un eventual loc 7 la finalul campionatului ar fi cel mai bun rezultat al carierei pentru german, care nu a încheiat niciodată mai sus de 9.
•    Stoffel Vandoorne a încheiat cea mai lungă serie de “secetă” pentru piloții actuali de pe grilă, obținând puncte după 15 curse.
•    Marcus Ericsson a punctat pentru două curse la rând, performanță pe care nu o mai izbutise de la Marele Premiu al Italiei din 2015.
•    Sergio Perez a avut ghinionul să abandoneze chiar în cursa de-acasă, deși încheiase în 65 din precedentele 68 de Grand Prix-uri.
•    Pierre Gasly a adus pentru Toro Rosso primul punct al echipei din 2015 încoace.

11.    Williams 7
*Echipei Force India i-au fost şterse punctele din clasamentul constructorilor. După reorganizarea administrativă şi după redenumirea în Racing Point, aceasta a plecat de la 0.
Următorul Mare Premiu va avea loc peste două săptămâni în Brazilia, la Interlagos.