Show-ul a revenit în Formula 1! Vettel câștigă în Australia și anunță un sezon spectaculos!

Pilotul german Sebastian Vettel a câștigat duminică în Australia etapa inaugurală din 2017 și a adus prima victorie pentru Ferrari din septembrie 2015.

El a fost urmat în clasament de piloții campioanei mondiale Mercedes, Lewis Hamilton și Valtteri Bottas cu Kimi Raikkonen terminând pe 4 și vestind o luptă intensă între cele două echipe cel puțin pentru prima parte a sezonului.
 Cu niște monoposturi schimbate în proporție de peste 90 % față de sezonul trecut, avantajul Mercedes care a dominat competiția în ultimii ani s-a diminuat, în special cu Scuderia anunțându-se un competitor puternic, Red Bull prezentând unele limite în a ține pasul cu celelalte două echipe.
 Fără a-l avea la start pe campionul mondial en-titre Nico Rosberg, retras între timp, cursa din Australia a pornit cu un tur suplimentar de încălzire din cauza unei erori de poziționare pe grilă a pilotului Renault, Nico Hulkenberg. Plecat din pole position, Lewis Hamilton a condus până în turul 17 când a intrat  la boxe pentru schimbarea pneurilor. Acela a fost momentul în care Sebastian Vettel a preluat șefia pe care nu a mai cedat-o până la finalul celor 57 de tururi, toți piloții din top 5 urmând aceeași strategie, cu o singură trecere pe la standuri.
 Cea mai mare dezamăgire a fost furnizată în acest weekend chiar de eroul local al publicului, pilotul Red Bull, Daniel Ricciardo. După accidentul avut în calificări și schimbarea cutiei de viteze, acesta a fost nevoit să plece de pe linia boxelor, abandonând în cele din urmă cursă din motive tehnice.

Această a fost a 43-a victorie din carieră pentru Vettel și a patra a sa pentru Ferrari.