Hamilton câștigă în Germania și egalează recordul de victorii al lui Schumacher!

Britanicul Lewis Hamilton a câștigat duminică Marele Premiu al Regiunii Eifel de pe circuitul Nurburgring, obținând a 91-a victorie din carieră și egalând astfel recordul din toate timpurile al lui Michael Schumacher. Pilotul Mercedes a fost urmat de Max Verstappen pentru Red Bull și de Daniel Ricciardo care a reușit primul său podium pentru echipa Renault.

Hamilton rămăsese la startul cursei în spatele colegului Valtteri Bottas care plecase din pole position. Totuși, în primul viraj din turul 13 din totalul de 60, finlandezul a frânat târziu, blocând roțile și permițându-i lui Hamilton să îl depășească. Șase tururi mai târziu, Bottas a fost nevoit să se retragă din cauza pierderii de putere a motorului. Pentru Mercedes acesta a fost primul abandon din 2020.
Din acel moment, Hamilton a avut parte de un parcurs relativ liniștit, trecând chiar și peste restartul din spatele mașinii de siguranță, care intrase pe circuit în urma abandonului mașinii Mclaren a lui Lando Norris din turul 44. Campionul mondial a terminat cursa cu 4 secunde în fața lui Verstappen. Victoria a venit chiar pe circuitul de casă al lui Michael Schumacher și în prezența fiului acestuia, Mick care ar fi trebuit să parcurgă vineri prima sesiune de antrenamente într-o mașină Alfa Romeo. Aceasta a fost anulată, însă, din cauza condițiilor meteo.
Bucuria lui Hamilton a fost egalată de cea din tabăra Renault, cu Ricciardo obținând primul podium de la revenirea echipei în Formula 1 din 2016 și primul al său personal după victoria de la Monaco din 2018 cu Red Bull. Directorul echipei Cyril Abiteboul va fi nevoit acum să își facă un tatuaj pentru prima oară conform pariului făcut cu Ricciardo la începutul sezonului.
Ricciardo a rezistat presiunii puse de Sergio Perez, pilotul Racing Point terminând al patrulea în fața singurii mașini Mclaren care a ajuns la final, a lui Carlos Sainz. O cursă solidă a lui Pierre Gasly (AlphaTauri) a făcut ca acesta să încheie pe șase, după o depășire pe final realizată asupra lui Charles Leclerc. Monegascul de la Ferrari a reușit să termine, totuși, în față celei de-a doua mașini Racing Point, condusă de Nico Hulkenberg. Germanul l-a înlocuit în ultima secundă pe Lance Stroll din cauza unor probleme de sănătate ale acestuia. Hulkenberg a făcut o cursă de revenire extraordinară, plecând de pe locul 20 pe grilă dar ajungând pe opt la final.
Ultimele puncte puse în joc au fost câștigate de Romain Grosjean care a terminat pe nouă, pilotul Haas obținând primele sale puncte din sezon și de Antonio Giovinnazi, italianul de la Alfa Romeo ținând la distanță a două mașină Ferrari, a lui Sebastian Vettel.
Între timp, în cursa de la Nurburgring au fost înregistrate mai multe abandonuri, Bottas fiind urmat de Alex Albon (Red Bull), Esteban Ocon (Renault), Lando Norris (Mclaren) și George Russell (Williams) care a fost acroșat de Kimi Raikkonen, acesta realizând la rândul lui un record, cu al 323-lea start în Marele Circ.
Dar în ce privește recordurile, toți ochii s-au îndreptat spre Hamilton care devine unul dintre cei doi piloți cu cel mai mare succes din Formula 1, făcând un pas important spre a egala și recordul de șapte titluri mondiale.