Debut în forță și în 2019 pentru Mercedes! Bottas câștigă în Australia prima cursă a sezonului

Pilotul Mercedes, Valtteri Bottas, a câștigat duminică în Australia primul Grand Prix din 2019, impunându-se de o manieră categorică în fața coechiperului său, campionul mondial Lewis Hamilton. Max Verstappen, conducând o mașină Red Bull aflată la începutul colaborării cu Honda, a încheiat al treilea pe podium.

Bottas a terminat cursa cu un avantaj de peste 20 de secunde față de urmăritori și a obținut și punctul bonus pentru cel mai rapid tur, plecând de pe Albert Park cu un total de 26 de puncte.

Pentru Ferrari a fost un weekend de coșmar, Sebastian Vettel terminând de-abia al patrulea în fața noului coleg de echipă, Charles Leclerc căruia i-a fost transmis pe finalul cursei să nu îl atace pe german. Kevin Magnussen a adus pentru Haas un loc 6 foarte muncit, în fața lui Nico Hulkenberg, de la Renault și Kimi Raikkonen concurând pentru Alfa Romeo.
Ultimele puncte puse în joc au fost obținute de Lance Stroll, aflat la prima cursă pentru noua sa echipă, Racing Point și Daniil Kvyat, revenit în Formula 1 la Toro Rosso.