Vettel câștigă în Brazilia în fața lui Bottas

Pilotul german al echipei Ferrari, Sebastian Vettel, a câștigat duminică Marele Premiu al Braziliei după ce a condus în fața lui Valtteri Bottas timp de 71 de tururi.

Totuși, vedeta Grande Premio Heineken a fost campionul mondial Lewis Hamilton care a recuperat după ce a plecat în cursă de pe linia boxelor și care a fost aproape să îi fure ultima treaptă a podiumului celuilalt pilot Ferrari, Kimi Raikkonen.
Max Verstappen de la Red Bull a fost al cincilea înaintea coechipierului său, Daniel Ricciardo, acesta din urmă revenind deși a plecat de pe 14 pe grilă. Felipe Massa de la Williams, aflat la ultima sa cursă din carieră pe teren propriu, a câștigat bătălia cu Fernando Alonso (Mclaren) pentru locul 7 iar Sergio Perez de la Force India și Nico Hulkenberg de la Renault au fost ceilalți piloți care au punctat.
Cursa a început plină de dramatism. După ce Vettel, plecat de pe 2, l-a depășit în primul viraj pe deținătorul pole position-ului, Bottas, în spatele lor avea să se dezlănțuie haosul: Kevin Magnussen (Haas) a intrat în contact cu mașina Mclaren a lui Stoffel Vandoorne care la rândul lui l-a acroșat pe Daniel Ricciardo. Australianul a reușit să reia cursa cu daune minime deși a fost nevoit să revină pe circuit după o trecere prin iarbă dar Magnussen și Vandoorne nu au mai putut continua, comisarii de cursă analizând incidentul.
Câteva secunde mai târziu, seria de 27 Grand Prix-uri fără abandon a lui Esteban Ocon a fost încheiată  abrupt după ce o ciocnire cu Romain Grosjean (Haas) a trimis ambele mașini în afara carosabilului. Spre deosebire de pilotul Force India, Grosjean a reușit să continue dar a primit o penalizare de 10 secunde pentru cauzarea accidentului ce a dus și la apariția safety car-ului pe pistă care a rămas până la sfârșitul turului al cincilea.
Cealaltă retragere din cursă a fost a lui Brendon Hartley, căruia i s-a comunicat în turul 42 să aducă mașina la standuri pentru o oprire finală.