Gasly obține prima victorie din carieră după o cursă dramatică la Monza!

Un Mare Premiu al Italiei incredibil a fost câștigat de pilotul AlphaTauri, Pierry Gasly care s-a impus în fața lui Carlos Sainz de la Mclaren și a lui Lance Stroll de la Racing Point. Liderul campionatului mondial, Lewis Hamilton a fost obligat să execute o penalizare de stop-and-go de 10 secunde urmare a unei încălcări a regulamentelor în spatele mașinii de siguranță. Deși a recuperat pe final, campionul de la Mercedes a fost nevoit să se mulțumească doar cu locul al șaptelea.

Cursa a fost data peste cap când Safety Car-ul a fost scos pe pistă pentru ca mașina avariată Haas a lui Kevin Magnussen să fie recuperată. Dar cu Hamilton intrând pe linia boxelor deși aceasta era închisă (la fel cum a procedat Antonio Giovinnazi pentru Alfa Romeo), britanicul a primit penalizarea pe care a ispășit-o când cursa a fost reluată cu turul 28 din 53, după o pauză de 25 de minute sub steag roșu cauzat de accidentul puternic al pilotului Ferrari, Charles Leclerc, în virajul Parabolica.
La revenire, Gasly, care schimbase pneurile înainte de apariția mașinii de siguranță, s-a găsit la conducerea plutonului. Francezul a rezistat până la final, obținând prima lui victorie în Formula 1 chiar pe circuitul de casă al echipei AlphaTauri. Carlos Sainz s-a apropiat amenințător de Gasly în ultimul tur dar nu l-a putut depăși. Lance Stroll a completat podiumul pentru Racing Point.
Al doilea pilot Mclaren, Lando Norris a terminat pe patru în fața mașinii Mercedes a lui Valtteri Bottas. Finlandezul a avut un start slab în cursă în urma căruia a pierdut patru locuri în primul tur după ce plecase al doilea de pe grilă. Ricciardo a încheiat pe șase în fața lui Hamilton care a recuperat după penalizare. Colegul lui Ricciardo de la Renault, Esteban Ocon a fost al optulea iar ultimele puncte puse în joc au fost câștigate de Daniil Kvyat pentru AlphaTauri și Sergio Perez (Racing Point).
Ambele mașini Ferrari au abandonat, cu Leclerc ieșind în decor în Parabolica iar Sebastian Vettel suferind o cedare a frânelor în turul al șaselea. Max Verstappen a abandonat la rândul lui în turul 31, ceea ce înseamnă că pentru prima oară în era hibrid a Formulei 1, pe podium nu a urcat niciun pilot Mercedes, Ferrari sau Red Bull.
Nicholas Latifi a încheiat la limita punctelor în ultimul Mare Premiu în care familia Williams conduce o echipă de Formula 1. După vânzarea echipei către fondul de investiții american Dorilton Capital, Claire Williams a anunțat săptămâna trecută că demisionează din postul de director adjunct.

10.    Williams Mercedes      0

*Echipa Racing Point a primit o penalizare de 15 puncte.

Caravana Formulei 1 va rămâne în Italia unde pe 13 septembrie va avea loc la Mugello Marele Premiu al Toscanei în ceea ce va fi a 1000-a cursă a echipei Ferrari în Marele Circ.