Valtteri Bottas câștigă în Austria prima cursă din 2020 în fața lui Leclerc și Norris după penalizarea lui Hamilton

Valtteri Bottas a punctat primul pentru Mercedes în noul sezon, câștigând Marele Premiu al Austriei în fața pilotului Ferrari, Charles Leclerc. Colegul lui Bottas, sextuplul campion mondial, Lewis Hamilton trecuse linia de sosire al doilea dar a primit o penalizare de cinci secunde pentru un contact cu Alex Albon. Astfel, Lando Norris de la Mclaren a obținut primul său podium din F1, terminând al treilea.

Bottas și Hamilton aveau un avans confortabil, părând că se îndreaptă spre o dublă Mercedes la finalul celor 71 de tururi. Dar cu 10 tururi înainte de final, cursa a prins viață, după un restart în spatele unui safety car, Hamilton fiind penalizat pentru o împingere a pilotului de la Red Bull, Alex Albon. Thailandezul s-a răsucit, ajungând ultimul și fiind nevoit ulterior să abandoneze cu două tururi rămase din cursă din cauza unei probleme tehnice.
O revenire în forță pe final pentru Charles Leclerc a salvat un weekend dificil pentru Ferrari. Monegascul, plecat al șaptelea de pe grilă, a urcat până pe trei, moștenind al doilea loc după penalizarea lui Hamilton. O depășire pe final efectuată asupra mașinii Racing Point a lui Sergio Perez a fost suficientă pentru ca Norris să obțină al treilea loc, ceea ce înseamnă că McLaren debutează într-un sezon cu o clasare pe podium pentru prima oară din 2014 încoace.
În spatele lui Norris, Hamilton a fost clasat al patrulea, în fața celei de-a două mașini McLaren, a lui Carlos Sainz și a lui Perez. Pe șapte a terminat Pierre Gasly pentru AlphaTauri iar Esteban Ocon, la prima lui cursă de când a revenit în Formula 1 a încheiat pe opt pentru Renault. Ultimele puncte au fost câștigate de Antonio Giovinazzi pentru Alfa Romeo și de celălalt pilot al echipei Ferrari, Sebastian Vettel. Acesta a avut un weekend de coșmar, nereușind să se califice în ultima sesiune de calificări și plecând al 11-lea în cursă. În primele tururi, acesta a avut un acroșaj cu Sainz, răsucindu-se și ajungând în coada plutonului. După nouă abandonuri în cursă, doar 11 mașini au trecut linia de sosire, ultimul fiind debutantul de la Williams, Nicholas Latifi.
Un final dezamăgitor a fost pentru câștigătorul precedentelor două Mari Premii din Austria, Max Verstappen. Pilotul Red Bull a fost nevoit să abandoneze după doar 11 tururi din cauza unei pierderi de putere a motorului, o problemă pe care urma să o aibă pe final și colegul lui, Albon.