Nico Rosberg, noul campion mondial în Marele Circ!

La 34 de ani după titlul câștigat de Keke, familia Rosberg devine astfel a doua pereche tată – fiu campioni in Formula 1

Pilotul german Nico Rosberg a cucerit duminică pentru prima oară Campionatul Mondial în Formula 1 după ce a terminat pe locul 2 Marele Premiu din Abu Dhabi. La 34 de ani după titlul câștigat de Keke, familia Rosberg devine astfel a doua pereche tată – fiu campioni in Marele Circ, după Graham Hill (1962 și 1968) și Damon Hill (1996).

Ultimul Mare Premiu din 2016, din Abu Dhabi, a fost câștigat de Lewis Hamilton, cel care avea nevoie și ca Rosberg să termine în afara podiumului pentru a câștiga al patrulea său titlu mondial.  Sfidând ordinele de echipă primite prin radio, Hamilton a încetinit ritmul deliberat, permițându-le lui Sebastian Vettel (Ferrari) si Max Verstappen (Red Bull) să se apropie amenințător de cei doi piloți Mercedes. În ciuda unor atacuri în ultimele tururi din partea lui Vettel, Rosberg a gestionat, însă, perfect situația, asigurându-și primul titlu mondial, la 10 ani după debutul său în Formula 1. Acesta avea să declare ulterior: “Nu a fost cea mai agreabilă cursă la care am luat parte. Mă bucur că s-a terminat și sunt de-a dreptul încântat.”

Vettel, Verstappen, Ricciardo și Raikkonen au completat clasamentul primilor șase

Piloții echipei Force India, Nico Hulkenberg și Sergio Perez au terminat pe 7 și 8, asigurând echipei locul 4 în clasamentul constructurilor. Felipe Massa, aflat la al 250-lea și ultim start în Formula 1, a terminat pe 9 iar Fernando Alonso a fost ultimul care a terminat în puncte.

Britanicul Jenson Button (campion mondial în 2009), aflat pe grila de start pentru a 305-a oară și, care de asemenea, se va retrage la finalul acestui sezon, a fost nevoit să abandoneze în turul 15 din cauza unor probleme tehnice.

”Nu știu de ce au intervenit!”
Lewis Hamilton avea să recunoască după cursă că nu a înteles de ce Mercedes au încercat să intervină între lupta dintre el și coechipierul său, Rosberg. “Nu înțeleg de ce nu ne-au lăsat doar să concurăm. Nu a fost niciun moment în care să simt că am putea pierde cursa. E păcat dar e clar modul în care gândesc ei. Nu am foarte multe de spus.”