După o cursă entuziasmantă, Verstappen câștigă controversat în Austria

Pilotul olandez al echipei Red Bull Honda, Max Verstappen, a câștigat duminică Marele Premiu al Austriei depășindu-l pe Charles Leclerc de la Ferrari în turul 69 din totalul celor 71 cu o manevră care a dus la un acroșaj între cele două mașini. După o analiză de câteva ore, comisarii au decis să clasifice incidentul ca fiind unul de cursă fără să acorde vreo penalizare.

După ce în Bahrain a fost împiedicat de unele probleme tehnice, Leclerc a fost din nou agonizant de aproape de prima să victorie din Formula 1. Plecat și acum din pole position, monegascul a condus aproape în întregime până la momentul depășirii de către Verstappen. Acesta a fost nevoit să facă o cursă de recuperare după ce un start slab l-a aruncat de pe locul doi pe grilă până pe șapte la intrarea în primul viraj.
Această victorie a fost a șasea din carieră pentru Verstappen și a două consecutivă pe Red Bull Ring. De asemenea, a fost prima cursă câștigată de motoristul Honda din 2006 încoace.
În primul Grand Prix din 2019 care nu e câștigat de Mercedes, echipa germană s-a mulțumit doar cu locul al treilea pe podium obținut de Valtteri Bottas. În spatele lui a terminat colegul lui Leclerc de la Ferrari, Sebastian Vettel care l-a depășit în ultimele tururi pe celălalt pilot Mercedes, cvintuplul și actualul campion mondial, Lewis Hamilton. Pentru britanic, a fost pentru întâia oară în actualul sezon când nu termină în primele două locuri.
Pe șase a încheiat Lando Norris pentru Mclaren care a rezistat atacurilor lui Pierre Gasly (Red Bull) în timp ce coechiepierul lui Norris, Carlos Sainz a terminat pe 8 deși a plecat din coada grilei. Pe 9 și 10 au ajuns la finiș cei doi piloți Alfa Romeo, Kimi Raikkonen și Antonio Giovinazzi, italianul obținând primul său punct din carieră în Formula 1.
Victoria lui Verstappen marchează finalul seriei de 10 Mari Premii consecutive câștigate de Mercedes, începută în ultimele două curse din 2018, Săgețile Argintii nereușind să egaleze recordul istoric de 11 victorii la rând deținut încă de Mclaren.
Remarcabil este și faptul că în Austria nu a avut loc niciun abandon, aceasta fiind a nouă cursă din istoria Marelui Circ și a cincea din actuala eră hibrid în care e reușită această performanță.