DACIA, brandul low-cost al companiei Renault, va debuta în calitate de constructor în Raliul Dakar în anul 2025, cu un prototip funcțional pe combustibili sintetici (e-fuels) dezvoltați de compania Aramco din Arabia Saudită.
La volan vor fi Sebastien Loeb, de nouă ori campion mondial, și Cristina Gutierrez, a doua femeie din istorie care a câștigat o etapă în cadrul acestei competiții.
Prototipul va fi testat însă în 2024, în cadrul Raliului Marocului.
Pilotul Oracle Red Bull, Max Verstappen, a fost confirmat sâmbătă seara ca triplu campion mondial după ce a terminat al doilea cursa de sprint din Qatar, între mașinile McLaren ale lui Oscar Piastri și Lando Norris.
Campionul naţional la rally raid, Claudiu Barbu, a reuşit să încheie cu succes a 11-a ediţie a Africa Eco Race, competiţia care a înlocuit Raliul Dakar pe tărâm african începând cu 2009