Pol Espargaro, campion mondial la Moto2

Spaniolul a câştigat cursa de la Motegi şi a devenit campion la 22 de ani

Pilotul spaniel Pol Espargaro este noul campion mondial la Moto2, după ce a câştigat în această dimineaţă cursa din Marele Premiu al Japoniei, de pe circuitul Motegi. La doar 22 de ani, fratele mai mic al lui Aleix Espargaro, pilot la clasa Moto GP, a cucerit pentru prima dată un titlu mondial şi a devenit al 107-lea pilot care câştigă un titlu de campion în instoria Campionatului Mondial. Noul campion mondial mai deţine un record de invidiat: este cel mai tânăr pilot care a obţinut puncte în motomondialul de viteză, în 2006 la clasa 125, la Barcelona, la doar o săptămână după ce împlinise 15 ani.

Clasa regină, suspans până la final

În ceea ce priveşte clasa regină, Moto GP, suspansul se menţine până în ultima cursă a sezonului, pentru prima dată din 2006. Jorge Lorenzo s-a impus în această dimineaţă în Japonia şi s-a apropiat la doar 13 puncte de liderul clasamentului general, Marc Marquez. Noul campion mondial se va decide la Valencia, pe 10 noiembrie.