Hamilton încheie sezonul 2019 cu o victorie autoritară în Abu Dhabi

În timp ce cortina se lăsa peste acest an competițional al Formulei 1, campionul mondial de la Mercedes, Lewis Hamilton se bucura de o seară liniștită sub reflectoarele din Abu Dhabi, înregistrând a 11-a victorie din 2019 și terminând în fața pilotului Red Bull, Max Verstappen și a celui Ferrari, Charles Leclerc.

A 50-a victorie din carieră cu plecare din pole position pentru Hamilton a fost, fără îndoială, cea mai lejeră din acest an pentru britanic. După ce s-a distanțat de urmăritori încă din startul cursei, acesta nu a fost deranjat până la final, Mercedes câștigând astfel fiecare cursă din 2014 încoace pe circuitul de lângă Yas Marina. În același timp, Hamilton a egalat recordul din toate timpurile al idolului său, Ayrton Senna, de 19 victorii în care câștigătorul conduce un Mare Premiu de la început până la sfârșit.
Vertstappen a sperat că va putea pune presiune pe Hamilton dar a fost nevoit să se mulțumească doar cu locul al doilea în fața lui Charles Leclerc care a scăpat de o depunctare după ce o investigație a arătat că echipa Ferrari declarase un alt volum de combustibil decât se află efectiv în mașina monegascului.
În urma podiumului, al doilea pilot Mercedes, Valtteri Bottas a reușit o cursă de recuperare după ce a plecat ultimul de pe grilă, urmare a unei penalizări cauzate de schimbarea motorului înainte de acest Grand Prix. Finlandezul a încheiat la mai puțin de o secundă în spatele lui Leclerc. Pe cinci a terminat celălalt pilot al Scuderiei, Sebastian Vettel, care l-a depășit în penultimul tur pe coechipierul lui Verstappen de la Red Bull, Alex Albon. O luptă strânsă până în ultimul tur între Sergio Perez (Racing Point) și Lando Norris (Mclaren) s-a încheiat cu mexicanul trecând linia de sosire în fața lui Norris.
Pe nouă a fost Daniil Kvyat pentru Toro Rosso în timp ce Carlos Sainz a reușit la rândul lui o depășire în ultimul tur asupra mașinii Renault a lui Daniel Ricciardo. Spaniolul de la Mclaren a obținut astfel ultimul punct pus în joc, îndeajuns cât să îi asigure locul șase în clasamentul final al piloților.
Concluzionând, 2019 ne-a adus emergența lui Charles Leclerc la Ferrari, ne-a arătat că Max Verstappen se poate lupta cu Mercedes într-o mașină Red Bull motorizată de Honda și a marcat o revenire de formă pentru Valtteri Bottas. Totuși, cel care s-a ridicat deasupra plutonului a fost tot Lewis Hamilton care a încheiat anul cu cel mai mare număr de puncte din istorie într-un sezon.
Acesta a fost ultimul Grand Prix din 2019. Dar echipele vor rămâne în Abu Dhabi în perioada 2-4 decembrie pentru testele tradiționale de final de an, urmând să se retragă în fabrici pentru a dezvolta mașinile pentru 2020. Acestea vor putea fi observate pentru prima oară pe 19 februarie când vor începe testele pentru noul sezon.