După o cursă emoționantă în Belgia, Leclerc a rezistat atacurilor lui Hamilton pentru prima victorie a carierei

Charles Leclerc a obținut la Spa – Francorchamps prima victorie din carieră și prima a sezonului pentru Ferrari la mai puțin de 24 de ore după decesul prietenului său, Anthoine Hubert, în cursa de Formula 2.

Monegascul, care a dedicat imediat victoria lui Hubert cu care a crescut întrecându-se în sporturile cu motor, a fost într-o ligă separată tot weekend-ul, fiind primul în două dintre cele trei sesiuni de antrenamente și obținând cel mai bun timp pe fiecare dintre cele trei sectoare în drumul spre al treilea pole position din 2019.
În timpul cursei, Leclerc s-a îndepărtat de pluton și deși a cedat poziția temporar coechipierului Sebastian Vettel în urma intrării la boxe, strategii Ferrari i-au cerut germanului să îl lase în față pe colegul său care zburda. De-acolo, Leclerc a condus relativ lejer, deși a fost nevoit să reziste calm unui atac pe final din partea campionului mondial de la Mercedes, Lewis Hamilton pentru a-și securiza victoria.
Aceasta a fost prima victorie pentru Ferrari de la cea a lui Kimi Raikkonen din Marele Premiu al Statelor Unite din sezonul trecut. Leclerc a devenit al 39-lea pilot care câștigă pentru Scuderie și Monaco a 23-a națiune care se impune într-o cursă din Formula 1. Într-un clasament al celor mai tineri piloți din istorie care au câștigat un Grand Prix, Leclerc este al treilea, după Max Verstappen și Sebastian Vettel.
Hamilton l-a atacat și depășit pe Vettel care avea dificultăți cu pneurile după ce intrase la standuri prea repede. Britanicul a terminat astfel pe 2 și și-a mărit avansul în clasamentul mondial în fața coechiepierului de la Mercedes, Valtteri Bottas care a completat podiumul.
Vettel a fost forțat să mai schimbe o dată cauciurile, alegându-le pe cele soft care i-au oferit ocazia să obțină punctul bonus pentru cel mai rapid tur din cursă. Totuși, germanul nu a putut să încheie mai sus de locul al patrulea.
Pilotul Mclaren, Lando Norris, părea foarte aproape să termine pe 5, rezultat care ar fi fost cel mai bun pentru el în sezonul de debut în F1. Totuși, acesta a fost nevoit să se retragă cu un tur înainte de final din cauza unor probleme la motor. Poziția a fost, în cele din urmă, obținută de Alexander Albon, aflat la prima cursă a lui pentru noua echipă, Red Bull. Albon l-a depășit, ieșind pe iarbă, chiar în ultimul tur pe Sergio Perez (Racing Point), ajungând astfel pe 5 deși plecase în cursă de pe locul 17. Daniil Kvyat a încheiat pe 7 pentru Toro Rosso, făcând la rândul lui o cursă fantastică de recuperare, fiind nevoit să plece al 19-lea de pe grilă.
Antonio Giovinazzi era pe punctul de a termina al optulea, ceea ce ar fi fost cea mai bună performanță din cariera italianului însă în turul de final, acesta a ieșit în décor și abandonând. Astfel, pe 8 a trecut linia de finiș Nico Hulkenberg pentru Renault, în fața lui Pierre Gasly. Frencezul, aflat la prima cursă după revenirea la Toro Rosso, era vizibil afectat în dimineața cursei de decesul prietenului său, Hubert.
Lance Stroll, terminând pe 10, a făcut ca Racing Point să încheie în puncte cu ambele mașini.
Max Verstappen nu a mai reușit să termine în top 5, performanță pe care a reușit-o în fiecare cursă de peste un an de zile, de la Marele Premiu al Ungariei din sezonul trecut. Spre dezamăgirea contingentului masiv de fani olandezi, Verstappen a intrat în coliziune în primul viraj cu Kimi Raikkonen și a abandonat în același tur după ce a ieșit în afara pistei în vârful virajului Eau Rouge.
În turul 19 al cursei, toți spectatorii s-au ridicat în picioare pentru un rând de aplauze în memoria lui Hubert, care purta numărul 19 pe mașina lui din F2.